

Product Details:
| Usage/Application | Home |
| Glass Type | Plain Glass |
| Brand Name | Gupta Glass Hallmark |
| Color | Transparent |
| Size | 10-50 Square Feet |
| Thickness | 12.0 mm |
| Shape | Flat |
| Structure | Solid |

Product Details:
| Usage/Application | Partition |
| Color | Transparent |
| Thickness | 10.0 mm |
| Shape | Flat |
| Features | Safety,Heat Resistance,Durability,Sound Insulation,Easy to Clean,Resistance to Thermal Stress & etc. |
| Material | Toughened Glass |
| Structure | Solid |

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 20 sq ft |
| Usage/Application | Home |
| Glass Type | Plain Glass |
| Color | Transparent |
| Size | 10-50mm diameter |
| Thickness | 10.0 mm |
| Shape | Flat |
| Features | Safety,Heat Resistance,Durability,Sound Insulation,Easy to Clean,Resistance to Thermal Stress & etc. |
| Brand | Saint Gobain |
| Weight | 2.32 |
| Place Of Origin | made in india |
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Appearance | Modern |
| Material | Toughened Glass |
| Usage/Application | Home |
| Glass Type | toughened glass |
| Color | Transparent |
| Pattern | Plain |
| Shape | Flat |
| Brand | Gupta Glass Enterprises |
Additional Information:

Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 sq ft |
| Usage/Application | Home |
| Design | Plain |
| Color | Transparent |
| Finish | Polished |
| Product Type | toughened glass |
| Shape | rectangle |
| Place Of Origin | Made in india |
| Brand | Saint Gobain |
| Country of Origin | Made in India |
Shipra lets us in on a few design secrets for a small bathroom. Glass enclosures give a spacious feel to small areas, making the bathroom look significantly bigger than it actually is.
A sliding or folding door is good in small spaces without obstructing other functional space. A frameless shower enclosure for a big illusion of space is again a design element to consider for small space.
Additional Information: